Sem tam se každému může objevit bolák v puse a nemusí to nic znamenat. Někomu se boláky tvoří více a také existují jejich různé „spouštěče“. Pojďme si říci více o bolácích v puse.

O bolácích v puse

Nejčastějšími boláky v ústech jsou afty. Jde o velmi nepříjemné vřídky bílé barvy, které se mohu vyskytovat jednotlivě, ale také se mohou tvořit různě početné výsevy v ústech.

Boláky vznikají z různých příčin. Často stačí pozřít příliš horké jídlo či pití, zranit se o tvrdou stravu, požít dráždivé látky atd.

Boláky v puse mohou mít také infekční příčiny, a to bakteriální i virové. Z dalších příčin si ještě uveďme oslabenou imunitu z různých důvodů (třeba rakovina, ozařování), užívání některých léků, kvasinkové infekce, cukrovku, ale také různé autoimunitní nemoci.

Pokud se vám více tvoří afty bez zjevné příčiny, zaměřte se na příjem vitamínů. Afty mohou značit jejich nedostatek. Že vitamínů přijímáte ve stravě dost? Za boláky v ústech mohou stát i stres a napětí.

Výskyt aftů může souviset i s hormonálními změnami. Náchylnější k tvorbě aftů jsou také kuřáci a u někoho se nedaří prokázat, proč se mu tvoří afty v ústech. Pak i léčba je komplikovaná.

Jak na boláky v puse

A jak si poradit s boláky v puse? Jde-li o afty, je důležité zaměřit se na prevenci. Celkově podporujte imunitní systém tak, že bude dodržovat zdravou životosprávu, budete se vyhýbat stresů, mít kvalitní spánkový režim a nezapomeňte ani na dostatečný příjem všech důležitých živin.

Obvykle se afty nijak neléčí. Za několik dní odezní sami. Mezitím je dobré afty dále nedráždit pálivými jídly, horkými nápoji a jídly atd. Pokud afty nemizí, máte jejich velký výsev či další problémy s nimi spojené, je lepší vyhledat lékaře, nejlépe zubaře.

V ústech se mohou objevit kromě aftů i opary. V těžkých formách se na ně předepisují antivirotika.