Máte bolavou achilovku a ještě vás to nedonutilo jít k lékaři? Přečtěte o možných příčinách bolavé achilovky. Ve většině případů je návštěva lékaře nutností.

Co je achilovka

Achilovka neboli achillova šlacha představuje největší šlachu v těle, která připojuje bércové svaly ke kosti patní. Nachází se nad patní kostí. Dokáže snést i velké zatížení, ale i tak je její poranění časté.

Bolavá achilovka a její příčiny

Bolavá achilovka je velmi nepříjemná a dokáže potrápit. Může ukazovat na různé problémy. Proto byste při její bolesti měli určitě navštívit lékaře, nejlépe chirurga, který ji vyšetří zobrazovacími metodami a stanoví diagnózu a léčbu. A jaké příčiny bolavé achilovky jsou? Uveďme si alespoň nějaké:

  • přetížení či nevhodná obuv: Bolavá achilovka může být důsledkem přetížení lýtkového svalu. Dochází k jeho horší funkci a nedokonalému prokrvení, což má za následek tahání za achilovku. Právě to se projevuje bolestí. Abyste se jí zbavili, je nutné přetíženému svalu ulevit. Vybírejte si pohodlnou obuv, zejména na sport.
  • přetržení achilovky: Vzniká náhlým přetěžováním šlachy a často k němu dochází při sportu při nedostatečném rozcvičení. Projevuje se prudkou bolestí a hematomem na místě přetržení. Pojí se s dlouhou léčbou, která trvá až rok. Kromě přetržení může dojít k natržení achilovky. I to dokáže velmi zkomplikovat život pacienta.
  • zánět achilovky: Také zánět vzniká z nadměrného zatížení, obvykle kvůli dlouhodobému přetěžování. V důsledku zánětu může rovněž dojít k natržení či přetržení achilovky. Projevuje se zvyšující se bolestí, otokem a pocitem ztuhlosti. Léčí se ledovými obklady, klidovým režimem a rehabilitační lékař pacientovi poradí vhodné cviky a protahování. Při bolestech se pacientovi podávají analgetika.