Trápí vás bolavá pata? Možná také marně přemýšlíte nad tím, co bolest způsobuje. Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.

Pata a její bolest

Pata je část nohy, jež má za úkol pohlcovat otřesy a nárazy způsobené dopadem chodidla na zem. Bolavá pata může být způsobená různými příčinami. Bolest se objevuje na vnější i vnitřní straně paty.

Při bolestech paty si pacient může ulevit ledovými obklad, podpatěnkou, léky proti zánětu, vhodně zvolenou obuví, cviky (dle fyzioterapeuta) a v krajním případě operací.

Příčiny bolavé paty

Uveďme si některé nejznámější příčiny bolavé paty. Jsou jimi:

  • patní ostruha: Představuje kostnatý výrůstek na patě. Vzniká na základě přetěžování paty či nevhodnou obuví. Ne vždy však lze určit příčinu jejího vzniku. Je-li patní ostruha v rané fázi, lze jí léčit mastmi a gely. Později se přistupuje k léčbě ultrazvukem, laserem či magnetoterapií. U patní ostruhy se nejvíce objevují bolesti ráno a často je patrný otok či zarudnutí paty.
  • plantární fasciitida: Jde o zánět plantární fascie, což je velká šlacha v chodidle vedoucí od paty k prstům. Vzniká nadměrným přetěžováním. Projevuje se především bolestí na spodní části paty.
  • Haglundova exostosa: Toto onemocnění je typické pro ženy. Je způsobené nadměrným nošením podpatkové obuvi. Jak je známo, nošením bot s podpatky noze nedělá dobře. Pata otéká a stává se bolestivou. Při léčbě se využívá podpatěnky.
  • zatížení: Pokud máte za sebou delší pěší výlet či nějakou fyzickou aktivitu, může se objevit bolest paty, které sama odezní. Pokud se však objevuje častěji a třeba i při menší námaze, může to znamenat, že tuto část chodidla zatěžujete nevhodně.

Navštivte lékaře

Pokud pociťuje výrazněji bolavou patu a víte, že to není způsobené nadměrným zatížením, neodkládejte návštěvu lékaře. Jak jsme si uvedli, některé problémy související s bolavou patou není dobré odkládat. Zajděte k praktickému lékaři či rovnou na ortopedii.