Bolí vás dutina ústní? Lokalizace bolesti může být různá. A co když máte bolavé horní patro? Jaké mohou být jeho příčiny?

O horním patru

Patro představuje strop dutiny ústní. Tím ji odděluje od nosní dutiny. Rozlišujeme měkké a tvrdé patro. Tvrdé patro (palatum durum) je více vepředu a za ním je měkké patro (palatum molle). Brání pronikaní potravy při polykání do nosní dutiny.

Příčiny bolavého horního patra

Příčiny bolavého horního patra mohou být rozmanité. Mezi ně patří například:

  • mechanické podráždění: Dochází k němu konzumací některých potravin. Jde především o tvrdé či špičaté potraviny, které patro odřou. Může jít o brambůrky, kůrku tvrdého chleba atd. Odřené patro se do několika dní zahojí. Během této doby se vám může obtížněji jíst. Doporučuje se přijímat nedráždivou stravu a vhodnější jsou měkčí potraviny.
  • alergie: Někteří lidé mohou být alergičtí na některé dráždivé potraviny. V tom případě by se jim měli vyhýbat. Následkem alergie může patro otéci a být bolestivé.
  • virové či bakteriální infekce horních cest dýchacích: Bolavé patro může být doprovodným příznakem, který zmizí s vyléčením infekce. Mezi infekce horních cest dýchacích patří rýma, záněty vedlejších nosních dutin, angína, zánět hrtanu či zánět záklopky hrtanové. Podle konkrétní infekce se projevují i další příznaky.
  • afty: Patro vás také může bolet od aftů. Jde o bolestivé vřídky, které se mohou objevit v celé ústní dutině a tím i na patře. Vznikají citlivostí na některé potraviny, podvýživou, nedostatkem vitamínů, špatnou ústní hygienou atd. Máte-li afty, vyhněte se dráždivým jídlům a jezte spíše chladnější stravu. Existují i různé přípravky na afty a doporučuje se také vyplachování dutinu ústní odvarem z některých bylinek.
  • namožení patra: Může k němu dojít při jeho dlouhé nečinnosti, je-li ve strnulé pozici. Bolest se objeví, když začnete kousat a polykat.