Bolavé koutky úst zažil nejspíš každý, třeba při nemoci či při snížené imunitě. Co vše může stát za bolavými koutky úst a jak na ně?

O bolavých koutkách úst

Bolavé koutky jsou nepříjemné. Za bolestí obvykle stojí prasklinky, které se mnohdy hůře hojí. Není divu. Ústa stále otevíráme (při jídle, mluvení atd.), takže se snadno stane, že téměř zahojený koutek praskne znovu. Trhlinky mohou krvácet či dokonce hnisat.

Příčiny bolavých koutků úst

Jak jsme si v úvodu uvedli, bolavé koutky se často objevují při nemoci vlivem oslabení organismus, ale mnohdy jsou také příznakem, že organismu chybí některé vitamíny či minerály, třeba vitamín B či železo nebo zinek.

Za bolavými koutky úst může stát také kvasinková infekce úst, která hrozí více lidem s oslabenou imunitou. Ta se nemusí vyskytovat jen v dutině ústní. Mnoho žen má zkušenosti s kvasinkovou infekcí pochvy, některým se vrací i opakovaně.

Rtům a tím i koutkům neprospívají ani vlivy počasí, především nadměrné horko, ale také chladno či větrno.

V některých případech mohou bolavé koutky poukazovat na jiné, vážnější, nemoci, u kterých dochází k problému se vstřebatelností živin. Mezi tyto nemoci patří například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, celiakie či diabetes. I proto by člověk, který má časté problémy s praskáním koutků bez zjevné příčiny, měl určitě vyhledat lékaře.

Jak na bolavé koutky úst

A jak na bolavé koutky úst? Samozřejmě záleží na příčině. Máte-li neustále suchá ústa, bude možná stačit vhodný balzám na rty. Zaměřte se také na to, aby vám ve výživě nechyběly potřebné vitamíny a minerály.

Pokud výtěr odhalí infekci, nasazuje se vhodná léčba pro její odstranění (dle typu infekce). Jsou-li bolestivé koutky příčinou jiného onemocnění, je nutné soustředit léčbu na něj.