Máte-li bolavý nos od rýmy, asi vás to příliš nepřekvapí. Co s ním? A jaké ještě mohou být příčiny bolavého nosu?

Příčiny bolavého nosu

Příznaky bolavého nosu mohou být banální, ale také velmi vážné. Proto tento stav nepodceňujte. Pojďme si uvést alespoň některé příčiny bolavého nosu:

  • rýma a zánět dutin: Pokud máme rým a často smrkáme, podráždíme si nos a ten je pak bolavý, zvlášť když si ho odřeme. Rýma také často přechází do zánětu dutin. Při těchto potížích je obvykle výtok z nosu oboustranný.
  • od zubů: Pokud vás bolí oblast dutiny nosní, ale nemáte rýmu, může jít o přenesenou bolest, především od zubů. V takovém případě byste měli svůj zdravotní stav konzultovat se stomatologem.
  • zlomený nos: Vzniká působením mechanické síly, nejčastěji k němu dochází při autonehodách, sportu, fyzických konfliktech atd. Kromě toho, že zlomený nos bolí, také z něj obvykle teče krev a je bolestivý na pohmat a hůře se vám dýchá. Některé zlomeniny je nutné vrátit do správné polohy a fixovat, ovšem u některých stačí nos chladit. To rozhodne lékař.
  • nosní polypy: V tomto případě není nos až tak bolavý, ale spíše se vám bude hůře dýchat nosem, což je způsobené zhoršenou nosní průchodností. Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, ztráta čichu, rýma a pocit tlaku v obličeji. Jsou-li pacientovi diagnostikovány polypy, lékař mu předepíše nosní sprej s obsahem kortikoidů, případné tablety, a pokud se to nezlepší, odstraňují se polypy chirurgicky.
  • nádory: Příznaky jsou podobné jako u zánětlivých onemocnění nosních dutin. Proto mnohdy dochází k pozdější diagnostice. Nádory se neprojevují ani tak bolestí nosu jako spíše nosní neprůchodností (obvykle je jednostranná), krvácením z nosu, zápachem z nosu, bolestí hlavy, otokem obličeje a dalšími příznaky.