Bolení břicha má celou řadu příčin a podle toho i různě bolí. Jaké jsou druhy bolesti břicha a jak potížím předcházet?

Břicho a bolesti břicha

Břicho představuje spodní část trupu. V břišní dutině se nachází mnoho orgánů. Patří mezi ně především orgány trávicí soustavy (žaludek, tenké a tlusté střevo, slinivka břišní a játra), vylučovací soustavy (ledviny, močová trubice, močový měchýř) a rozmnožovací soustavy. Kromě toho je ještě v břišní dutině slezina, cévy, nervy atd.

Bolesti břicha mohou být lokalizované do různých jeho částí a často s nimi souvisí i další obtíže. Patří mezi ně hlavně zvracení, nauzea, průjem, zácpa, horečka atd.

Různé druhy bolení břicha

Bolesti břicha mohou být různé. Lidé uvádějí bolesti břicha tupé, ostré, křečovité a nepříjemnou obtíží související s břichem je i nadýmání a plynatost. Někteří jedinci dokážou přesně říci, jakými bolestmi břicha trpí, ale někdy to není tak snadné rozlišit.

Bolesti břicha se liší také podle místa, kde se projevují. Mohou jimi být nadbřišek (uprostřed, levý či pravý), bolest pupku, levý či pravý podbřišek či jeho střední část.

Specifickou pozornost by bolesti břicha měly věnovat těhotné ženy. Některé bolesti jsou normální, ale jiné mohou upozorňovat ženu na to, že není vše v pořádku. Jakékoliv pochyby by měla konzultovat se svým gynekologem.

Prevence bolení břicha

Některým potíží způsobujícím bolest břicha předejít nelze, ale některým ano. V rámci prevence bolesti břicha byte se měli zaměřit především na zdravý a vyvážený jídelníček obsahující hodně ovoce a zeleniny, vlákniny atd. Naopak vyhnout byste se měli stresům, přejídání, kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.

Pro lepší zažívání je také dobré jednou za čas provést detoxikaci organismu, v rámci které budete jeden den pouze pít vodu, přírodní šťávy a čaje a maximálně jíst ovoce a zeleninu.