Ledviny jsou životně důležitým orgánem, protože v lidském těle zastávají hned několik důležitých funkcí. Hlavní funkcí ledvin je filtrace krve – v ledvinách se krev čistí od nebezpečných látek, které jsou následně močí odváděny z těla ven. Ledviny také kontrolují množství vody v organismu a ledviny také vylučují hormony jako je například renin nebo erytropoetin. Každá nemoc ledvin je proto velice nebezpečená. Jak ledviny bolí a jaké jsou nejčastější nemoci ledvin?

Bolest není radno podceňovat

To, že něco není v pořádku, signalizují ledviny bolestí. Dobrou zprávou je, že bolest ledvin je poměrně specifická, takže je možné ji snadno rozpoznat. Bolest se objevuje v oblasti beder. Z počátku se může objevovat jen sporadicky, později je to bolest stálá. Bolest může ale přecházet i do strany nebo do břicha. Typická bolest ledvin je většinou tupá a jakoby vycházející zevnitř. Problém je, že si ji lidé často pletou s normální bolestí zad, to se ale nemusí vyplatit.

Jednejte rychle

Nemoci ledvin jsou zákeřné v tom, že se poměrně rychle vyvíjí. Pokud tedy sledujete, že není něco v pořádku, navštivte vašeho lékaře co možná nejdříve. Některé nemoci se dají vyléčit antibiotiky, jiné vyžadují hospitalizaci a dlouhou léčbu v nemocnici.

Nejčastější nemoci ledvin

Nemocí ledvin existuje celá řada a různými nemocemi mohou trpět dospělí ale stejně tak i děti. Jednou z nejčastějších je ledvinová kolika. Mezi časté nemoci se řadí také zánět ledvin a poměrně hojně se u pacientů také vyskytují ledvinové kameny. Z hlediska léčby je nejlepší, pokud jsou onemocnění ledvin odhalena v ranném stádiu. Proti nemocím ledvin nejlépe funguje prevence. Nutné je především dodržovat pravidelný pitný režim – každý den byste měli vypít minimálně dva až tři litry tekutin. Nejlepší je čistá voda. Vhodná je také konzumace brusinek.