Bolení ucha dokáže pěkně znepříjemnit život. Pokud je bolest ucha intenzivní, nemůžete vlastně nic. Jakoby vás úplně ochromí. Někdy se objeví jen na chvíli, jindy totiž nepoleví ani během několika hodin, takže kvůli ní můžete probdít třeba celou noc. Jak se proti bolesti ucha bránit a co je její příčinou?

I jako důsledek nesprávné péče o ucho

V mnoha případech je bolest ucha způsobena nesprávnou hygienou – ta může být buď přehnaná nebo naopak zanedbaná. Obě mají stejný následek – tedy bolest ucha. Častou hygienou ucha totiž můžete způsobit to, že v uchu nebude dostatek mazu, nedostačující hygienou potom to, že bude mazu v uchu přebytek. Uši si proto čistěte pravidelně a to nejlépe jednou týdně, tím byste měli nepříjemným bolestem zamezit. K čištění používejte výhradně vatové tampónky, které koupíte v drogerii nebo lékárně. Ale pozor – nezasouvejte je příliš hluboko.

Nepříjemný zánět se objeví a rozvine velmi rychle

Nepříjemná bolest ucha také často signalizuje zánět středního ucha (lékařský název tohoto onemocnění je otitida). Jedná se o onemocnění, které může postihnout děti i dospělé a vždy byste ho měli řešit s lékařem. Zánět středního ucha je totiž poměrně bolestivé onemocnění. Léčí se nejčastěji propíchnutím ušního bubínku. Tento zákrok je sice nepříjemný, ale na druhou stranu je velmi rychlý a po propíchnutí bubínku se okamžitě dostavuje značná úleva a bolest ucha mizí. Zánět je nutné vždy léčit, protože pokud se rozvine, může dokonce dojít i k ochrnutí lícního nervu.

Jak se bránit?

Proti bolesti ucha se lze bránit hlavě prevencí a také pečlivou hygienou. Důležité je, abyste čistění uší prováděli pravidelně i u dětí a to i u těch nejmenší. Právě malé děti jsou totiž ke vzniku zánětu středního ucha nejvíce náchylné. Jako prevenci mějte doma vždy ušní kapky, které dokáží poměrně rychle od bolesti ulevit. Koupit je můžete v každé lékárně.