Bolest bradavek je symptomem, který může potrápit především ženy. Některé příčiny jsou přirozené, jiné mohou znamenat problém. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti bradavek při doteku?

O bolesti bradavek při doteku

Mezi příčiny bolesti bradavek při doteku, ale i bez něj, patří:

  • růst prsou: Objevuje se v pubertě, kdy dívce rostou prsa. Jde obvykle o první bolest, se kterou se dívka v souvislosti s prsy setká.
  • bolest bradavek a menstruační cyklus: Ženy pociťují různě intenzivní bolesti bradavek v průběhu menstruačního cyklu, a to především v rámci předmenstruačního syndromu, který se objevuje cca týden před menstruací. Některé ženy mají bolest bradavek i v době ovulace, tedy v polovině cyklu, je-li pravidelný.
  • těhotenství: Bolest bradavek a celkové napětí v prsou je jedním z první příznaků těhotenství. Z dalších to jsou vynechání menstruace, jiné vnímání pachů, bolest v podbřišku, nevolnost či zvracení atd.
  • kojení: Bolest bradavek při kojení pociťuje mnoho žen. Může být daná mechanickým poraněním dítětem při kojení, ale i špatnou technikou kojení, ucpáním mlékovodu, tzv. syndromem bílé bradavky, ekzémem či kvasinkovou infekcí.
  • zánět prsní žlázy: Častěji se objevuje u kojících žen, ale může se s ním potýkat i nekojící žena. Kromě bolestí při kojení a celkové bolesti prsu se projevuje otokem, výtokem z první bradavky, zvýšenou bolestí, zvětšenými mízními uzlinami v podpaží atd.
  • rakovina prsu: Bolest bradavek se však může objevit i v souvislosti s velmi vážným onemocněním, kterým je zhoubný nádor. Může potkat ženy v každém věku. Ženy nad 45 let by měly chodit na pravidelné mamografické vyšetření, a to ve dvouletých intervalech.

Jak na bolest bradavek

Bolest bradavek řešte podle příčiny. Ty, které souvisejí s menstruačním cyklem a těhotenstvím, zpravidla neřešíme vůbec. U kojících žen mnohdy pomůže zvolit lepší techniku kojení či nasadit léčbu dle konkrétní diagnózy. Je-li příčina neznámá, určitě se vydejte k lékaři.