Bolest bradavek může potrápit především ženy, což neznamená, že u mužů se nevyskytuje vůbec. Kdy je bolest bradavek v pořádku a jaké mohou být příčiny jejich nadměrné bolesti?

O bolesti bradavek

Bolest bradavek zná snad každá žena. Projevuje se u dívek v pubertě, kdy prsa rostou, v těhotenství (jde o jeden z prvních příznaků těhotenství), při kojení, ale některé citlivější ženy cítí bolest bradavek v rámci předmenstruačního syndromu. V těchto situacích je bolest bradavek normální a není třeba vyhledávat lékaře.

Při vyšetřování bolestí prsů je důležitá správná diagnóza. Zkoumají se především hladiny hormonů, aby se zjistilo, zda bolest je hormonálně vázána či nikoliv.

Zánět prsní žlázy jako příčina bolesti

Nejčastější příčinou bolesti bradavek, která již v pořádku není a je třeba ji řešit, je zánět prsní žlázy. Projevuje se silnou bolestí prsou, zvětšenými mízními uzlinami v podpaží, bolesti při kojení, únavou, zvýšenou tělesnou teplotou, otokem, výtokem z prsních bradavek a případně dalšími příznaky.

Rozlišujeme dva druhy zánětu prsní žlázy – puerperální a non-puerperální. Puerperální zánět vzniká v souvislosti s kojením. Nejčastější příčina tohoto zánětu je ucpání mlékodů, bakteriální infekce a nadprodukce mléka. Na vzniku se může podílet i nedostatečná hygiena nebo nedostatečné vyprazdňování prsů.

Non-puerperální zánět může být způsobený blokádou mlékovodů, úrazem či infekcí.

Rakovina prsu

Pokud není odhalena příčina bolesti bradavek, je na místě udělat mamogram a vyloučit rakovinu prsu. I ta se projevuje různými změnami na bradavkách a jejich bolestí. Už kvůli této příčně by ženy bolest prsu neměli podceňovat. Jde o riziko, které hrozí ženám v každém věku.