Asi jen málokdo může říci, ž ho nikdy nebolelo břicho. Bolest břicha může souviset s různými příčinami. Uveďme si ty nejčastější.

O bolesti břicha

Bolest břicha je symptomem, který může ukazovat na celou řadu onemocnění různě závažných. Rozmanité jsou také samotné bolesti břicha. Rozlišujeme bolesti tupé, ostré, křečovité, vystřelovací či v podobě nepříjemných pocitů plnosti břicha projevující se nafouknutím.

Příčinu bolesti břicha pomohou diagnostikovat další příznaky a různá lékařská vyšetření.

Příčiny bolesti břicha

Mezi nejčastější příčiny bolesti břicha řadíme:

  • nevhodnou stravu: Lidé se stravují různě. Přílišná konzumace tučných jídel způsobuje bolesti břicha a může vést i k závažnějším potížím.
  • potravinové alergie: Mezi nejčastější potravinové alergie patří alergie na lepek. Při konzumaci potravin s ním se u pacienta objevuje také průjem, únava, kožní vyrážka, pocit plnosti atd.
  • zánět žlučníku: Kromě bolesti břicha se projevuje mastnou stolicí, průjmem, tmavou močí a dalšími potížemi s trávením. Podobné projevy mají i záněty žlučových cest.
  • problémy se střevy: Bolesti břicha často způsobuje střevní neprůchodnost, zánět slepého střeva a další onemocnění střev.
  • onemocnění žaludku: Patří sem různá zánětlivá onemocnění. Problémy může způsobovat i překyselení žaludku.
  • problémy se slinivkou břišní: Bolest se často z břicha rozrůstá do pravé a levé strany a někdy i do zad. Akutní zánět slinivky břišní může být hodně vážný.
  • menstruační bolesti: Ženy menstruaci prožívají různě. Některé mají před ní či během ní silné bolesti břicha.

Prevence bolesti břicha

Některým problémům způsobující bolet břicha lze předejít zdravým jídelníčkem a celkově lepším životním stylem zahrnujícím aktivní sport, pravidelnost a střídmost v jídle, ale také vyhýbání se stresům, kouření a nadměrné konzumace alkoholu.