Problémy se zuby mohou mít různý charakter. Máte pocit, že bolest, kterou cítíte, nesměřuje ke konkrétnímu zubu, ale k celé čelisti? Co za těmito potížemi může stát?

O bolesti čelisti

Bolest čelisti může být různá. U někoho se projevuje neustále, u jiného pouze při skusu či při otevření čelisti. O bolestivosti čelisti rozhoduje i práh bolesti konkrétního člověka. Někteří menší bolest nějakou dobu ignorují či se jí snaží zbavit svépomocí (analgetiky, obklady), jiní hned vyhledají lékaře. V mnohých případech bolesti čelisti se jeho návštěvě nevyhnete.

Příčiny bolesti čelisti

Příčina bolesti čelisti může být někdy těžko odhalitelná. Uveďme si alespoň některé její příčiny:

  • zánět trojklaného nervu: Jde o zánět jednoho z hlavových nervů a většinou se projevuje velmi bolestivě, takže vás velmi brzy donutí navštívit lékaře. Příčiny jeho vzniku jsou různé. Nejčastěji jde o prostup infekce z okolí, např. při zánětu nosních dutin. Záněty se liší také tím, jakou část nervu postihnou. Mezi další příznaky patří křeče a tuhnutí žvýkacích svalů. Může dojít k poruchám citlivosti obličeje a jazyka. Zánět trojklaného nervu je diagnostikován na základě neurologického vyšetření a zobrazovacích metod, někdy se provádí i CT. Zánět se léčí podle původce infekce antibiotiky či antivirotiky, někdy se přistupuje k chirurgické léčbě.
  • zánět čelistního kloubu: Onemocnění čelistního kloubu mohou být různé. Mezi ně patří i nehnisavé záněty, které se projeví potížemi s otevíráním úst. U nich se využívá konzervativní léčby spočívající v působení tepla (obklady) a mírnění potíží analgetiky. Bolest postupně odezní sama, ale někdy to trvá hodně dlouho.
  • další onemocnění čelistního kloubu: Patří mezi ně degenerativní onemocnění, dislokace (při otevírání úst je třeba překonat překážku, což otvírání znesnadňuje). Potíž však může vycházet i z mimokloubních struktur – žvýkací svalů či vazů.