Bolest dutin je nepříjemná. Obvykle je zmiňovaná v souvislosti se zánětem vedlejších dutin nosních. Kdy vzniká, jaké jsou jeho příčiny a jaká je léčba?

Zánět vedlejších nosních dutin jako příčina bolesti dutin

Zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida) vzniká zpravidla jako komplikace nachlazení a rýmy. Infekce přestoupí na vedlejší dutiny nosní. Příčinou však může být i zánět zubního lůžka, alergie atd.

Projevuje se ucpaným nosem, bolestí hlavy, bolestí svalů, ale také únavou, huhňáním, zvýšenou tělesnou teplotou a případně dalšími příznaky.

Záněty dutin mohou být akutní či chronické a podle toho se liší i léčba. Tu nepodceňujte. Zánět dutin je nutné léčit, aby nevedl k chronickým potížím. Dalšími komplikacemi mohou být ušní infekce, problémy s viděním, meningitida atd.

Léčba zánětu vedlejších nosních dutin

Při diagnostice lékař zjišťuje, co onemocnění předcházelo a jak vypadá hlen (konzistence a zbarvení). Také zkoumá citlivost postižených částí. Může využívat zobrazovacích metod a hodně napoví i odběr krve.

Léčba se odvíjí od příčiny. Pokud je na vině bakterie, podávají se antibiotika a ucpe-li se vývod dutiny, přistupuje se obvykle k punkci, při které dochází k odsátí obsahu dutin pomocí tlusté jehly. Je to nepříjemný zákrok, ovšem pacient po něm pociťuje významnou úlevu.

Je-li zánět dutin virového původu, podávají se léky na zmírnění příznaků a pacienti by měli dodržovat klidový režim.

Je možné také prohřívání paží horkou vodou a případně další podpora léčby dle doporučení lékaře.

Pokud možno, měl by se člověk vyvarovat rizikovým faktorům, mezi které patří oslabený organismus, celkově špatná životospráva, dlouhodobý stres, nedostatek vitamínů, kouření, vdechování chemikálií a dalším aspektům, které se mohou podílet na dráždění dutin.