Bolesti hlavy dokážou hodně potrápit. Její příčiny jsou různě závažné. Co může signalizovat bolest hlavy na temeni? Přibližme si tuto specifikou bolest.

Co je temeno

Hlava je horní část lidského těla, ve které se nachází smyslové orgány a důležitá centra nervové soustavy. Jejím nejdůležitějším orgánem je mozek, který je chráněný lebkou.

Temeno představuje svrchní část hlavy. Rozlišujeme také temenní lalok mozku, což je centrum zodpovědné za vnímání kožní citlivosti, tj. tepla, chladu, tlaku a bolesti. Dalšími mozkovými laloky jsou čelní, týlní a spánkový.

O bolestech hlavy na temeni

Bolesti hlavy na temeni jsou zpravidla tenzní a nejčastější příčinou jsou negativní emoční stavy. Projevuje se, pokud se nadměrně rozrušujete či prožíváte-li nějaký vážnější stres. Je přítomná i při nadměrné únavě.

Další příčinou tlakové bolesti hlavy na temeni může být časté vystavování se hluku. Odborníci varují také před nadměrným namáháním očí, nekompenzované slabozrakosti, ale bolesti hlavy v temeni také způsobuje špatné držení těla či velký příjem kofeinu. A samozřejmě se může bolest objevit, pokud se do hlavy uhodíte. Pokud je úder silnější a objevují se i další potíže (závratě, zvracení atd.), je nutné vyhledat lékaře, který vyloučí otřes mozku či dokonce krvácení do mozku.

Další příčiny bolesti hlavy obecně

Bolesti hlavy nemusí být jen v temeni. Mohou se týkat všech jejích částí a někdy ani nelze přesně určit, odkud konkrétně bolest hlavy vychází.

Bolesti hlavy mají rozmanité příčiny. Patří mezi ně nedostatečný pitný režim, únava, ale také migréna, infekce, úrazy hlavy, nádory na mozku, ale i další příčiny, které zdánlivě s hlavou vůbec nesouvisí, např. zvýšený krevní tlak, nemoci srdce a plic atd.