Bolest hrtanu vnímáme jako bolest v krku. Jde o univerzální symptom, který může mít mnoho příčin. Uveďme si alespoň některé.

Co je hrtan

Hrtan je trubice, jíž prochází vzduch do průdušnice a následně do plic. Jde tedy o část dýchacích cest. Nachází se za nosohltanem. Hrtan má záklopku, díky které člověk nedechne potraviny či tekutiny do dýchacích cest. Mezi hlavní funkce hrtanu patří kromě dýchání hlavně tvorba hlasu a polykání.

Zánět hrtanu

Bolest hrtanu identifikujeme jako bolest v krku. Příčinou je nejčastěji zánět hrtanu, odborně laryngitida. Zpravidla nejde o vážné onemocnění. Hůře ho však snášejí starší lidé či ti, kteří jsou nemocní nebo mají jinak oslabenou imunitu. Hlavními příznaky jsou kromě bolesti v krku suchý kašel, poruchy polykání, zvýšená tělesná teplota, kašel a rýma. Většinou se zánět hrtanu projevuje akutně, ale může přejít do chronické fáze. Ta je typická především pro lidi, kteří namáhají hlasivky, pracují v prašném prostředí, kouří atd.

Léčba zánětu hrtanu spočívá v podávání léků tlumících kašel a dalších léčiv. Důležitý je klid a dostatek tekutin.

Komplikace zánětu mohou nastat, pokud pacient nemoc neléčí. To může vést až k rozšíření zánětu na plíce.

Nádory hrtanu

Vážnější než zánět hrtanu je jeho nádor. Může se nacházet v oblasti hlasivek, nad hlasivkami a v menší míře i pod hlasivkami. Kromě bolesti hrtanu se projevuje poruchami polykání, zvětšením mízních uzlin v krku a chrapotem. Proto pokud chraptíte bez příčiny delší dobu, neponechávejte to náhodě a vydejte se k lékaři.

Rizikovými faktory pro vznik rakoviny hrtanu je kouření či nadužívání tvrdého alkoholu. Léčí se ozařováním, popřípadě operací. Čím dříve je nádor odhalený, tím lepší je jeho prognóza.