Jizvu jako následek nějakého zranění má hodně lidí. Některé jizvy jsou nenápadné, jiné výrazné. Jak se od počátku starat o jizvu, abyste se vyhnuli její bolesti a usnadnili hojení?

O jizvách

Jizva vzniká jako výsledek při hojení rány, která může mít různé příčiny. Rozlišujeme různé jizvy. Dělíme je především podle:

  • vzhledu jizvy: Vlivem úrazu či operace vznikají tzv. hypertrofické jizvy, které vystoupnou nad okolní pokožku kvůli tomu, že vznikne nadbytečné vazivo. Opakem jsou jizvy hypotrofické, které tvoří důlek (například vlivem neštovic). Vystouplými jizvami jsou i keloidní jizvy. Svým rozsahem však přesahují původní ránu.
  • příčiny vzniku jizvy: Jak jsme si uvedli, vznikají z různých příčin, především po tržném či řezném zranění (je-li zranění větší, dochází k šití rány), dále to jsou jizvy po chirurgickém zákroku či císařském řezu, po oparu, neštovicích, akné, popáleninách, ale také může být jizva na rohovce. Brání-li vidění, přistupuje se k transplantaci rohovky.

Jak na bolest jizvy

Déletrvající bolest jizvy může být daná jejím špatným hojením. Proto je důležité od počátku o jizvu vhodně pečovat. Doporučuje se především její promašťování krémem. Jizvu také nevystavujte slunci, zpočátku vůbec, později na ni nanášejte krém s vysokým ochranným faktorem. Tvorbě deformujících jizev pomáhají zabránit také tlakové masáže. A existují i další metody a různé preparáty, které mohou pomoci.

Po zhojení může problémy způsobovat tzv. aktivní jizva, tj. taková jizva, která ovlivňuje napětí ostatních tkání. Vlivem toho může docházet k různým bolestem a problémům, které na první pohled s jizvou nesouvisí.

Odstraňování jizev

Jizvy nelze odstranit úplně, ale je možné podstoupit zákrok, po kterém budou méně výrazné. Některé zákroky proplácí pojišťovna, jiné si musí pacient zaplatit sám.

Existují různé možnosti odstranění jizev. Záleží na jejich rozsahu, ale i stáří, místu atd. Proto vhodnou technologií odstranění jizvy je nutné konzultovat s odborníkem.