Bolest kloubů a tím i kolena občas prožije každý, zvlášť po nějaké námaze. Ovšem co když se bolest kolena objevuje často? Jaké mohou být příznaky a jak se bolesti zbavit?

Koleno

Koleno neboli kolenní kloub je největším kloubem v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a čéšku. Díky kolenu můžeme ohýbat nohu a tedy i chodit.

Kolenní kloub je složen z kloubní plochy stehenní kosti v horní části a ve spodní části je kloubní plocha holenní kosti. Mezi nimi vzniká kloubní jamka, jež je doplněná vnitřním a vnější meniskem.

Koleno drží na svém místě také díky zkříženým vazům, vazům kloubního pouzdra a šlachám okolních svalů.

Bolest kolena a jeho příčiny

Bolest kolena může mít celou řadu příčin. Uveďme si alespoň ty nejčastější:

  • artróza: Je jednou z nejčastějších příčin silnější bolesti kolene. Trpí jí především starší lidé, ale může se objevit i u mladých lidí. Léčí se různými způsoby.
  • úrazy menisku: Meniskus je vazivovou chrupavkou uvnitř kolenního kloubu.  Jeho poranění je nejčastějším úrazem souvisejícím s kolenem. Vzniká na základě špatně koordinovaného rotačního pohybu v kloubu. S bolestí kolena se objevuje i otok.
  • poranění vazů: Bolesti kolena způsobené poraněnými vazy mají především sportovci. Projevuje se také nestabilitou a často se řeší operativně.
  • osteochondritida: Jedná se o měknutí chrupavky a je typická u mladších pacientů, převážně u žen.
  • další příčiny bolesti kolene: Jsou jimi např. luxace pately, bursitida, dna atd.

Jak na léčbu kolena

Léčba bolesti kolena musí vycházet z příčiny. Někdy stačí konzervativní léčba pomocí různých léků, obkladů atd. Při vážnějších potížích je často nutné přistoupit k operaci. Chrupavku kolenního kloubu lze také léčit z vypěstovaných vlastních buněk – chondrograftu, ale i krevní plazmou atd. Lékaři stále zkoumají nové možnosti léčby kolena.