Bolest krční páteře není ničím neobvyklým. Její příčiny jsou rozmanité, od banálních až po závažné. O jaké jde konkrétně příčiny a jak se můžete bolesti krční páteře zbavovat?

Krční páteř

Krční páteř je tvořena sedmi obratli mající nízké tělo a postranní výběžky. Jde o nejvíce namáhanou část páteře.

Bolest páteře může být trup, ale někdy vystřeluje i do okolí krku, hlavy, ramen či hrudníku. Krční páteř je také více vystavená různým úrazům.

Příčiny bolesti krční páteře

Mezi nejobvyklejší příčiny bolesti krční páteře patří:

  • špatné držení těla: Bolesti krční páteře mají lidé, kteří se hrbí, ať už v rámci běžného pohybu či vyplývá-li jejich špatné držení těla z přetěžování některých svalových skupin v rámci povolání – sedavé zaměstnání, práce za volantem, manuální práce (např. u pásu) atd.
  • zánět mozku či mozkových blan: Může jít o problémy po kousnutí klíštěte. Kromě bolesti krční páteře se objevuje i motání hlavy, bolest svalů, únava, teplota, zvracení atd.
  • infekční onemocnění: Může jít o různá akutní infekční onemocnění.
  • neuropatie: Projevuje se také snížením citlivosti končetin, mravenčením, svalovými křečemi. Častěji se objevuje u diabetiků.
  • Bechtěrevova choroba: Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění páteřních obratlů. Častěji se však bolest soustředí do dolní části páteře.
  • stres: Nadměrný stres způsobuje ztuhnutí šíje a dalších svalů v oblasti krků. To způsobuje bolest.

Jak na bolest krční páteře

Chcete-li účinně odstraňovat bolest krční páteře, je důležitá diagnóza. Mnohé potíže jsou způsobené špatným držením těla, což lze dobře kompenzovat vhodnými cviky. Ovšem nutné je vyloučit závažnější příčiny.

Máte-li větší bolesti krční páteře, pravděpodobně vás lékař pošle k fyzioterapeutovi, který vám stanoví fyzioterapeutický plán léčby. Existují různé druhy účinných terapií.