Na různých místech našeho těla se nacházejí uzliny. Patří mezi ně i krční uzlin. Jejich bolest může souviset s různými příčinami. Seznamme se alespoň s některými z nich.

Obecně o uzlinách

Lymfatické (mízní) uzliny se nacházejí na různých místech našeho těla. Nejlépe se dají nahmatat v oblasti krku, podpaží či třísel. Obsahují bílé krviny, jejichž úkolem je ničit případnou infekci.

Jsou-li uzliny normální, většinou nejsou hmatatelné (není to vždy pravidlem) a nejsou na dotek bolestivé.

Zduřelé uzliny označujeme jako lymfadenomegalii. Zduření uzlin můžeme být bolestivé i nebolestivé.

Obecně jsou příčinami zvětšených uzlin infekční onemocnění, nádory, leukemie, ale i autoimunitní choroby, například revmatoidní artritida či lupus erythematosus.

O bolesti krčních uzlin

Bolest krčních uzlin se často pojí s jejich zvětšením. Na vině jsou různé příčiny. Snad nejčastěji se setkáme s angínou, při které dochází ke zvětšení podčelistních uzlin. Pro angínu jsou typické i další příznaky. Jsou jimi bolest v krku, zarudnutí jazyka a patra, nateklé mandle, obtížné polykání atd. Pokud jde o bakteriální příčinu angíny, léčí se antibiotiky a dalšími léky na snížení teploty a proti bolesti.

Dále pak ke zvětšení a často i bolesti krčních uzlin dochází i v souvislosti s dalšími infekčními onemocněními. Mezi ně řadíme například mononukleózu či zarděnky. Zvětšené krční uzliny (nemusí bolet) mohou být také příznakem nádorů (obvykle nebolí) a našli bychom i další příčiny zvětšených a bolestivých krčních uzlin.

Vzhledem k tomu, že zvětšené uzliny mohou mít vážné i nevážné příčiny, je lepší vždy vyhledat lékaře, zvlášť trvá-li tento stav delší dobu či se pojí i s dalšími příznaky – horečky, noční pocení, únava atd.