Bolí vás lícní kost a marně přemýšlíte, čím by to mohlo být a jak byste se mohli bolesti zbavit? Přibližme si bolest lícní kosti.

Lícní kost

Lícní kost představuje párovou kost lebky (její obličejové části). Najdeme ji u levého a pravého očního důlku. Na lícní kosti rozlišujeme její tělo a tři výběžky – processus frontalis, processus maxillaris a processus temporalis.

Lebka má dohromady dvacet dva kostí, které můžeme dělit na mozkovou část a obličejovou část. Dalšími kostmi obličejové části jsou např. dvě kosti horní čelisti, dvě nosní kosti, dvě slzní kosti, dvě patrové kosti, kost radliční, dolní čelist atd.

Příčiny bolesti lícní kosti

Bolest lícní kosti dokáže být hodně úporná a nepříjemná. Co je její příčinou? Možností může být více:

  • úraz: Naraženina lícní kosti může hodně bolet. Pokud je naražení velké, zajděte si k lékaři, aby vyloučil zlomení kosti.
  • zánět vedlejších nosních dutin: Z dalších příznaků se objevuje únava, bolest hlavy, zvýšená tělesná teplota, ale i problémy s nosem (ucpaný nos, časté smrkání, ztráta čichu). Mnohdy se totiž se společně se zánětem vedlejších nosních dutin objevuje zánět nosní sliznice.
  • zánět trojklaného nervu: Bolesti s ním spojené jsou často velmi intenzivní. Trojklaný nerv patří mezi hlavové nervy. Jeho zánět vzniká pravděpodobně porušením obalu nervu. Dalšími příznaky je tuhnutí žvýkacích svalů, poruchy citlivosti obličeje, bolest zubů atd.
  • problémy se zuby: Záněty zubů se mohou projevit otokem a bolestí lícní kosti.
  • od průvanu: Bolest s největší pravděpodobností přejde sama. Při větší bolesti si můžete ulevit léky proti bolesti či obkladem. Dodržujte klidový režim.

Jak na bolest lícní kosti

U menších potíží lícní kostí mohou zabrat teplé či naopak studené obklady. Pokud však je příčinou bolest lícní kosti zánět, budete se muset vydat k lékaři, který vám na zánět nasadí optimální léčbu.