Trpíte bolestí malíčku na ruce. Příčiny mohou být různé. A co když nejde o malíček? Přibližme si zároveň i celkově bolesti kloubů ruky.

Obecně o bolesti ruky

Ruka může bolet z různých příčin. Kromě těch, které si uvádíme níže a které se týkají malíčků a dalších prstů, jsou jimi svalové přetížení, špatné držení těla, porucha nervů, lymská borelióza, cukrovka, problémy s páteří a mnohé další.

O bolesti malíčku a dalších prstů na ruce

Bolest malíčku a dalších prstů na ruce může mít různé příčiny. Uveďme si alespoň tři:

  • zlomený malíček: Může k tomu dojít poměrně snadno při běžných činnostech či sportu. Kromě zlomeniny se objevují i zhmoždění článku malíčku. Typů těchto zlomenin je více. Nejlepší je po úrazu malíček ledovat a vydat se k lékaři, který na základě rentgenového snímku určí další postup. Malíček je možné zafixovat hliníkovou dlahou, sádrou či tapem. Při složitých zlomeninách se provádí operace.
  • syndrom karpálního tunelu: Při něm bolest vyzařuje do prstů. Jedná se o útlakový syndrom, který často vzniká na základě chronického přetěžování zápěstí. Projevuje se brněním, mravenčením či pálením prstů. Z dalších příznaků si ještě uveďme svalovou slabost, ztuhlost zápěstí, otok prstů, bolest vyzařující do ramene atd.
  • revmatoidní artritida: Představuje zánětlivé autoimunitní onemocnění kloubů, včetně malých kloubů na ruce. Projevují se zduřením a otokem v okolí kloubu, bolestivostí na dotek, ztuhlostí kloubu a časté jsou i další příznaky. Kromě malých kloubů dochází i k postižení velkých kloubů.
  • artróza: Jde o vleklé degenerativní onemocnění kloubů. Mezi ně patří i postižení drobných kloubů prstů ruky. Hlavním příznakem je bolesti při začátku pohybu, omezení hybnosti, ztuhlost atd.