Angína patří mezi nemoci, se kterou „měli čest“ mnozí z nás. Je snad nejčastější příčinou bolesti mandlí. Co jsou vlastně mandle a co angína obnáší?

Co jsou mandle?

Pomineme-li mandle jako plod mandloně a zaměříme se na lidský organismus, představují mandle (latinsky tonsilla) párový orgán lymfatického sytému. Kromě mandlí krčních, rozlišujeme také mandle nosní, jazykové a tonsillae tubariae. Patří do našeho imunitního systému, ale v některých případech dochází k jejich chirurgickému odstranění. To se týká krčních a nosních mandlí.

Angína jako příčina bolesti mandlí

Angína neboli zánět mandlí (tonzilitida) může být onemocnění bakteriálního (nejčastěji) či virového původu, méně často jde o původ mykotický.

Hlavními příznaky angíny je velká bolest v krku, nateklé mandle i mízní uzliny v krku. Dalšími symptomy jsou škrábání v krku, čepy n mandlích, bílý povlak na jazyku a zvýšená tělesná teplota. Častou potíží je také chrapot, problematické polykání a objevit se může i bolest v uších, dávení atd.

Angína se může objevit u kohokoliv. Rizikovými faktory jsou oslabení imunity či vyčerpanost organismus v důsledku fyzické námahy či nadměrnému stresu.

Léčba probíhá obvykle nasazením antibiotik (jde-li o bakteriální infekci) a pacientovi se také podávají léky proti bolesti. Samozřejmostí by měl být klidový režim, dostatek tekutin a kuřáci by alespoň v tomto období měli zapomenut na svůj zlozvyk.

Kromě akutní angíny se může projevit chronická tonzilitida projevující se pocitem tlaku v mandlích a zápachem z úst. V takovém případě se zvažuje chirurgické odstranění mandlí. Přistupuje se k němu, nepomáhá-li konzervativní léčba.