Potíže související s bolestí močového měchýře se projeví bolestí břicha a podbřišku. Důležité je, aby lékař skutečně zjistil, zda se problémy týkají močového měchýře. v té samé oblasti nás mohou na případné nemoci upozorňovat i jiné orgány.

O bolesti močového měchýře

Bolest močového měchýře je soustředěná do podbřišku. Jde tedy o oblast pánve. Kromě bolesti močového měchýře se problémy s ním často projevují i obtížným a častým močením, které někdy provází často pálení.

Bolestmi močového měchýře, potažmo celých močových cest častěji trápí ženy, což je dáno hlavně tím, že mají kratší močovou trubice. Ta je náchylnější na infekce.

Muži mohou mít také infekci močového měchýře, ale někdy je u nich bez příznaků, což neznamená, že nemohou nakazit partnerku při pohlavním styku.

Onemocnění související s močovým měchýřem

Onemocněními souvisejícími s močovým měchýřem jsou nejčastěji:

  • zánět močového měchýře: Nejčastějším onemocněním souvisejícím s močovým měchýřem je jeho zánět, odborně cystitida. Má různé příčiny. Nejčastěji ho způsobuje bakterie Escherichia coli. Rizikovým faktorem vzniku je i stres, kapavka, cukrovka, poranění močové trubice při pohlavním aktu, nošení těsného prádla, nevhodná antikoncepce atd. Příznaky zánětu jsou pálení a bolest při močení, časté močení, bolest v podbřišku a někdy má pacient zvýšenou teplotu. Zánět je diagnostikován na základě rozboru moči. Bakteriální zánět se léčí antibiotiky.
  • nádory močového měchýře: Postihuje častěji muže, a to ve věku 50 až 70 let. Rizikovými faktory jeho vzniku je kouření a chronické infekce. První projevy nádoru jsou u rakoviny močového měchýře nenápadné. Později se objevuje bolest a pálení při močení, tedy příznaky typické pro záněty.  Pokud se ucpe močový měchýř, zabrání se odtoku moči, cože se projevuje výraznou bolestí. Léčba spočívá v operačním zákroku a chemoterapii.