Moudráky mohou a nemusí vyrůst a rozhodně nesouvisí s moudrostí. Často však mohou souviset s bolestí. Co jsou vlastně moudráky a jaké jsou příčiny jejich bolestí?

Co jsou moudráky

Moudráky neboli zuby moudrosti jsou třetí stoličky, které se prořezávají nejpozději. Obvykle mezi 18 až 25 rokem života. Někomu se však neprořežou nikdy. V dnešní době už nemají zuby moudrosti tak důležitou funkci jako dříve, takže nevadí, pokud je člověk vůbec nemá. Stejně kvůli četným komplikacím s nimi, jsou mnoha lidem odstraněny.

O bolesti moudráků

Bolest moudráků se obvykle objevuje při jejich prořezávání (někomu se prořezávají i několik let) a obtíže s nimi má mnoho lidí. Menší bolest nemusí znamenat žádný problém. Někdy se objeví otok a pomůže chlazení. Jindy však bolest moudráku je větší a vyžaduje návštěvu zubaře.

Problémem je, především pokud se moudráky prořežou jen částečně. Mohou se prořezávat také šikmo či vodorovně a pak je lepší přistoupit k jejich odstranění.

Další potíží je zánětlivé prořezávání zubů. To se projevuje velkou bolestí, ale také otokem tváře, vysokou horečkou a problémy s otevíráním úst. Komplikací může být rozšíření zánětu i do okolí zubů moudrosti.

Celkově mají moudráky vyšší sklon k zánětům a ke kazivosti, což je dáno jejich polohou. Hůře se na ně dosahuje zubním kartáčkem. Pokud se prořezaly zuby jen částečně, je zde větší pravděpodobnost infekce.

Lze předejít potížím se zuby moudrosti?

Jak jsme si výše uvedli, s moudráky má potíže mnoho lidí. Určitou prevencí problémů je pořízení rentgenového snímku čelisti ještě v době, než se tyto zuby začnou prořezávat. Snímkem se zjistí uložení zubů a jejich šance na úspěšné prořezání. Pokud se zjistí, že jsou špatně uložené, odstraňují se ještě před prořezáním. Jde o malý a nenáročná chirurgický zákrok.