Logika by nám mohla napovídat, že co je mrtvé, nemůže bolet. Nemusí to platit vždy. Například bolest mrtvého zubu se může objevit. Co je jeho příčinou?

Mrtvý zub a jeho bolest

Zub je mrtvý, pokud odumře živá složka v kořenovém kanálku zubu. Nejčastěji se tak děje kvůli hlubokému kazu či jeho nedokonalého odstranění, kdy se zub zaplombuje a bakterie se dále „propracovávají“ směrem dolů. Způsobí zánět cév a nervů a ty odumřou. K odumření zubu může dojít i z dalších příčin.

Musí se mrtvý zub trhat?

Dříve se mrtvé zuby vytrhávaly, dnes je však možné zachránit je prostřednictvím endodontického ošetření. Provádí se v lokální anestezii. Tento zákrok spočívá v odstranění zánětem infikované dřeně ze zubních kanálků. To se provádí speciálními nástroji. Do kanálku se dá náhradní výplň (hermetický materiál), která zabrání šíření infekce do okolních zubů.

Alternativou endodontického ošetření je pouze extrakce (vytržení) zubu. V takovém případě většina pacientů samozřejmě vyžaduje nahrazení zubu, což je náročnější proces, co se týče zákroku, a pro pacienta to také znamená větší finanční výdaj. Ovšem i endodontické ošetření si pacient musí zaplatit.

Mrtvý zub bolí, je-li stále zdrojem infekce. Po endodontickém ošeření by však již bolet neměl, pokud byl zákrok správně provedený.

Špatně provedená endodoncie může totiž vést ke vzniku zánětu v kosti pod zubem. To je bolestivé, alespoň je-li zánět akutní. Ovšem ani chronický zánět, který nebolí, není možné podcenit. Může způsobit vážné komplikace.

Byla-li endodoncie neúspěšná, opakuje se. Tento zákrok se nazývá reendodoncie a provádí se stejnou metodou.