Bolest na hrudní kosti nás může překvapit i vyděsit. Podceňovat by se rozhodně neměla, i když ne vždy má vážnou příčinu. Pojďme se podívat celkově na příčiny bolesti na hrudi.

Hrudní kost a bolest na hrudi

Hrudní kost představuje plochou kost uprostřed hrudníku a je tvořená rukojetí, tělem a mečovitým výběžkem. V této kosti probíhá proces a množení a tvorby krevních buněk. Tento proces nazýváme odborně hemopoeza.

Hrudník je dále tvořen žebry a hrudní páteří. Jsou v něm uložené důležité orgány – srdce, plíce, jícen. Bolest hrudní kosti, potažmo hrudníku, má různý charakter.

Některé z příčin bolesti na hrudi

Bolest na hrudi má mnohé příčiny. Uveďme si alespoň některé:

  • problémy s hrudní páteří a žebry: V tomto případě si může pacient stěžovat přímo na bolest hrudní kosti. Nemusí to však znamenat, že je příčina přímo v kosti. Je totiž propojena s hrudní páteří a žebry, takže se i tyto problémy mohou projevit bolestí hrudní kosti.
  • angina pectoris: Bolest na hrudi je dána sníženým průtokem krve do srdečního svalu. Jde o tlakovou až svíravou bolest projevující se za hrudní kostí. Může vyzařovat do ramene, čelisti i jiných částí těla.
  • infarkt myokardu: Dochází k němu, ucpe-li se koronární tepna krevní sraženinou. Kromě bolesti na hrudi mající svíravý až pálivý charakter (vystřeluje i do dolních či horních končetin) se také projevuje dušností, pocitem úzkosti, pocením, bušením srdce a dalšími příznaky. Někdy však mohou být příznaky mírné či téměř žádné.
  • zánět osrdečníku: Osrdečník je blánou obalující srdce. Zánět může mít různý původ. Příznaky bývají podobné infarktu, ale bolesti nejsou tak prudké.
  • refluxní nemoc: Způsobuje návrat žaludečního obsahu do jícnu. Projevuje se pálením za hrudní kostí, obtížným či bolestivým polykáním, pocitem cizího pocitu v krku atd.
  • další příčiny: Uveďme si ještě plicní embolii, zápal plic, zánět pohrudnice atd.