Bolest očního víčka často upozorňuje na některého jeho záněty. Těch může být více. O jaké jde konkrétně?

Oční víčko

Oční víčko představuje párový výběžek kůže. Máme horní a dolní oční víčko. Spojují se ve vnitřním a zevním koutku. Víčka chrání oko před poraněním, ale také čistí povrch oka. Pohyb horního víčka je možný díky zvedači horního víčka. Víčka jsou zakončené řasami, které se podílí na ochraně oka před cizími tělesy.

Příčiny bolesti očního víčka

Mezi příčiny bolesti očního víčka patří:

  • ječné zrno: Jde o a akutní hnisavý zánět. Patří mezi nejčastější onemocnění očního víčka. Projevuje se bolestivou bulkou. Oční víčko zčervená a pacient pociťuje bolest oka a celkově nepříjemný pocit v oku. Ječné zrno někdy samo uzraje a praskne, jindy je nutné jeho naříznutí v lokální anestezii.
  • vlčí zrno: Vzniká ucpáním a zánětem hlubokých mazových víčkových žlázek. I zde se projevuje bolestivou bulkou a celkově je zánět podobný ječnému zrnu.
  • zánět víčkových okrajů: Tento zánět má často chronický průběh. Jeho příznaky jsou zduřením a zarudnutím víčkového okraje. Objevují se také drobné šupiny mezi řasami. Příčin vzniku může být více, ale nejčastěji je zánět víčkových okrajů způsoben stafylokokovou infekcí.
  • poranění očního víčka: Je o natržení či potržení očního víčka, ke kterému může dojít při extrémním namáhání či při různých nehodách. V takovém případě je nutné víčko sešít.
  • další příčiny bolesti očního víčka: Mezi ně patří ještě různé virové záněty víček, které mohou být způsobené virusem herpes simplex. Objevuje se především po oslabení organismu. Na očním víčku se také mohou objevit abscesy. Způsobí zduření víčka a horkost v něm. Oční štěrbina se zúží otokem. Objevit se mohou i alergické záněty víček. Projevuje se svěděním, zarudnutím a zduřením očních víček. Spouštěcí faktory mohou být různé, například kosmetické přípravky.