Asi každý ví, co je ohryzek. V tomto případě nemáme na mysli ohryzek od jablka, ale ohryzek jako místo na krku. A co když vás ohryzek bolí?

Co je ohryzek?

Ohryzek představuje výběžkem štítné chrupavky pod kůží. Přezdívá se mu také Adamovo jablko a výraznější je u mužů. Ohryzek je pohyblivý, což je vidět při polykání, ale také při mluvení. Chrupavka má vztah ke štítné žláze a má-li člověk potíže se štítnou žlázou, ovlivňuje to velikost ohryzku.

Struma a bolest ohryzku

Bolest ohryzku může být způsobená strumou, což je onemocnění štítné žlázy projevující se hypertrofií, tj. nadměrným růstem tkáním, které není nádorového původu. Tato tkáň může dosáhnout takového stavu, kdy znetvořuje celý krk.

Struma se projevuje bolestivým polykáním, a pokud je struma velká, rovněž ztěžuje pacientovi dýchání.

Prevencí před strumou je především dostatek jódu, důležitý je především u dívek v dospívání, během těhotenství a při laktaci.

Nedostatek jódu už dnes (především v západním světě), není tak častou příčinou, i když vyloučit ji nelze. Příčinou může být také zánět štítné žlázy. Léčba se odvíjí od příčiny. Někdy stačí podávat léky, jindy je nutné přistoupit k operaci.

Další příčiny bolesti ohryzku

Bolest ohryzku může mít i další příčiny. Většinou souvisejí s bolestí krku, která se promítá také do ohryzku. A jak jistě víte, příčiny bolesti krku, může být celá řada. Uveďme si alespoň záněty způsobený virem nebo bakterií – angína, viróza, mononukleóza, ale i nádory atd.

Bolest krku se kromě přidružené bolesti strumy může projevovat také bolestivým a ztíženým polykáním, škrábáním v krku, chrapotem, pálením, zvětšenými krčními uzlinami, případně zarudnutím a bolestí různého charakteru.