Vytrhli vám zub a zdá se vám, že bolest je nezvykle velká? O čem může svědčit bolest po vytržení zubu a jak ji řešit?

Vytržení zubu

Vytržení zubu se odborně nazývá extrakce. Obvykle se provádí ambulantně s místním znecitlivěním. Pokud je však případ komplikovaný, např. zub nejde vytáhnout nebo jde o pacienta s těžkým srdečním onemocněním či jinými zdravotními potížemi komplikujícími výkon, je nutná hospitalizace.

Samotné vytržení zubu díky lokální anestezii nebolí. Může však cítit nepříjemný tlak.

K trhání zubu se přistupuje, pokud se nedaří zdravotní potíže související se zubem vyřešit či došlo-li k nevratnému poškození zubu. Vytrhnout zub je nutné při jeho prasknutí, poškození hlubokým zubním zánětem, po úrazu čelisti, ale i v případě parodontózy, která je již v pokročilém stadiu. Často se také přistupuje k trhání zubů moudrosti. Dochází k němu, tlačí-li na jiné zuby, způsobuje-li zánětlivé problémy či roste-li křivě.

O bolesti po vytržení zubu

Je normální, že se po vytržení zubu objevuje bolest a někdy i otok. Bolest přichází po odeznění účinku anestezie. Při větší bolesti si můžete vzít některý z běžně dostupných analgetik a pomáhá i chladit tvář v místě zákroku. Zhruba po třech dnech začne bolest ustupovat. Pokud se tak neděje a vy naopak máte bolest větší, máte místo po vytrženém zubu nateklé nebo máte-li dokonce zvýšenou teplotu a škubavou bolest, je na místě navštívit lékaře.

Abyste napomohli rychlejšímu hojení a rychlému ústupu bolesti po vytržení zubů, je vhodné vyhýbat se několik dní dráždivým jídlům, alkoholu či horkým nápojům. Kuřáci by neměli minimálně 24 hodin po zákroku kouřit a nutné je dodržovat pečlivou ústní hygienu.

Po vytržení zubu byste také neměli ústa vyplachovat. Mohlo by dojít k odstranění krevní sraženiny a obnažení kosti. Místo by tak bylo náchylnější na záněty.