Bolest prostaty může mít různé příčiny. Nejčastější je zánět prostaty. Proto si ji přiblížíme a seznámíme se i s dalšími nemocemi prostaty.

O bolesti prostaty

Prostata (předstojná žláza) je součástí mužského pohlavního ústrojí. Tvoří se v ní složky ejakulátu. Ty jsou potřebné k výživě spermií a rovněž podporují erekci.

Bolest prostaty může mít různé příčiny, nejčastěji jde o její zánět. Je to velmi nepříjemné onemocnění, které se projevuje bolestí v oblasti malé pánve, močového měchýře, ale také může bolest vystřelovat i do dalších částí těla. Kromě bolesti v podbřišku se projevuje i zvýšenou horečkou, častějším a bolestivým močením a mohou se přidružit i další projevy.

Obvykle je na vině bakteriální infekce. Léčí se antibiotiky.

Kromě akutního zánětu prostaty se může objevit i jeho chronická forma, která se také nazývá syndrom bolestivé prostaty nebo také syndrom chronické pánevní oblasti. Toto označení se používá, pokud nejde o bakteriální příčinu. Pacienti mohou mít necharakteristické obtíže s močením, bolesti v malé pánvi, ale také se mohou přidružovat problémy v sexuální oblasti. Léčba u chronické formy zánětu prostory je opět antibiotiky, tedy alespoň je-li příčina bakteriální. U nespecifických obtíží je léčba složitější.

Další nemoci prostaty

Z dalších častějších onemocnění prostaty si ještě uveďme

  • benigní hyperplazie prostaty: Jedná se o nezhoubné zvětšení prostaty, které sice není vážné, ale snižuje kvalitu života. Vždy je nutné vyšetřit, zda skutečně jde o nezhoubné zvětšení prostaty – už z toho důvodu, že projevy jsou velmi podobné. Mezi symptomy patří častější močení, pocit nedokonalého vymočení, přerušované močení.
  • karcinom prostaty: Jde o závažné onemocnění, které není nikterak vzácné. Riziko onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. Jak jsme si uvedli, příznaky jsou podobné jako u benigní hyperplazie prostaty. Ještě si uveďme obecné příznaky rakoviny – únava, hubnutí, snížená chuť k jídlu + se mohou objevit některé individuální příznaky. Prognóza a způsob léčby se odvíjí od povahy nádoru, věku, stadia, případně dalších faktorů.