Bolest prsního svalu může postihnout ženy i muže, i když obvykle z různých příčin. O jaké příčiny jde? Podívejme se alespoň na některé.

O prsních svalech

Prsní svaly rozlišujeme na velký prsní sval a malý prsní sval. Velký prsní sval můžeme rozdělit na tři části – kličkovou, hrudní a břišní. Pod velkým prsním svalem je schován malý prsní sval.

O bolesti prsního svalu

Muži znají bolest prsního svalu především při jeho namožení, ke kterému může docházet vlivem různých aktivit a sportů, nejčastěji je namožený při jeho posilování. Může dojít i k natržení svalů. I z toho důvodu je důležité, aby si muži (ale i ženy), kteří chtějí posilovat, naučili správnou techniku cviků.

A co bolest prsou u žen? Zde může být na vině mnoho příčin. Tou nejjednodušší je volba špatné podprsenky.

Dokonce jsou příčiny bolesti prsou, které jsou zcela přirozené. Souvisí obvykle s periodou a hormonálními výkyvy. Citlivější ženy pociťují bolest prsou v rámci předmenstruačního syndromu a také jde o jeden z prvních příznaků těhotenství.

Za bolestí prsou může také stát zánět prsní žlázy. Ty se nejčastěji objevují u žen v době těhotenství a kojení. V tomto období potrápí poměrně hodně žen. Projevuje se silnou bolestí prsou, zarudlou a oteklou kůží prsou. Ta je také teplejší oproti okolní tkáni.

Důležité je v tomto případě pravidelné kojení, masírování prsou a vhodné je také přikládat teplé obklady. Jde-li o bakteriální infekci, řeší se antibiotiky.

Zánět prsou však může postihnout i netěhotné a nekojící ženy. Zde je nutné zjistit příčinu a podle toho nasadit vhodnou léčbu.

Pokud vás bolí prsa či sledujete nějaké neobvyklé změny v souvislosti s nimi, je důležité vyloučit vážnější příčinu těchto potíží. Důležité je dbát na prevenci – samovyšetření prsou a pravidelné vyšetření mamografem (především u žen nad 45 let).