Premenstruační syndrom každá žena prožívá trochu jinak. Přibližme si ho a zaměřme se na bolest prsou na dotek, což je jedním z běžných příznaků ohlašující blížící se menstruaci.

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (PMS) je souhrnem fyzických, psychický a emocionálních symptomů objevující se před menstruací, zhruba několik dní až dva týdny. S menstruačním krvácením zpravidla tyto příznaky odezní. U některých žen je premenstruační syndrom tak výrazný, že jim neumožňuje pracovat či studovat.

Bolest prsou na dotek jako premenstruační příznak

Bolest prsou na dotek před menstruací trápí mnoho žen. Obtíže jsou dané hormony. Proto ženám často s těmito obtížemi pomáhá antikoncepce či jiné hormonální léky, které jim předepíše gynekolog.

Bolest prsou před menstruací může být různě silná. Někdo pociťuje jen jejich větší citlivosti, jiné ženy cítí nepříjemně bolestivé pnutí. Bolest prsu se nazývá mastodynie. Jde konkrétně o bolest v krajině prsní žlázy, která se objevuje bez patologické příčiny. Není ničím vážným, ale dokáže být dost omezující při sportu, ale i běžných činnostech.

Přispět k zmírnění bolesti prsou může vést i změna životosprávy či různé přírodní prostředky. Ženám pomáhá především měsíček lékařský. Seženete ho ve formě masti, která pomáhá nejen zmírňovat bolesti prsou, ale také je vhodná na ekzémy, drobná poranění, suchou kůži atd.

Další příznaky premenstruačního příznaku

Kromě bolesti prsou na dotek před menstruací se objevují v rámci premenstruačního syndromu i další příznaky. Mezi ty nejčastější patří únava, nesoustředěnost, tlak v podbřišku, úzkost, psychické vypětí, změna sexuální touhy, otok kotníků, zvýšená chuť k jídlu atd. U každé ženy se mohou projevovat různé příznaky v rozdílné intenzitě.