Co je přesně sanice a jaké příčiny jsou její bolesti? Myslíte si, že vždy jde o problémy se zuby či celkově s ústní dutinou? Ne vždy je to pravda.

Sanice = čelist

Označení sanice se používá většinou v hovorovém významu. Zpravidla máme na mysli sanicí čelisti, někdy jde o užší pojetí a označují dolní čelisti. Zaměřme se na čelisti obecně.

Příčiny bolesti sanice

A jaké rozlišujeme příčiny bolesti sanice. Patří mezi ně:

  • problémy se zuby: Bolest sanice většinou svědčí o nějakých potížích se zuby. Jde o různé záněty zubů, ale i dásní, kazy atd. Proto při bolestech sanice bychom měli prvotně směřovat k zubaři. Bylo by však chybou myslet si, že jde o jedinou oblast příčin.
  • zánět zvukovodu: Převažují symptomy související s bolestí uší, jejich zalehnutím, zvětšení uzlin, zvýšení tělesné teploty, ale mohou se objevovat právě i bolesti sanice.
  • záněty vedlejších nosních dutin: Představuje zánět sliznice. Týkat se může dutiny čelní, klínové, etmoidální i čelistní. Poslední jmenované jsou nejčastější. Příčinami mohou být infekce, polypy, alergie či psychosomatická příčina. Kromě bolesti sanice se projevuje horečkou, otokem tváří, ale také se může objevovat bolest hlavy, ztráta čichu, tlak v lebce, potíže s dýcháním atd.
  • problémy se srdcem: Ač by někteří souvislosti nehledali, může bolest sanice souviset s problémy se srdcem. Je jedním s příznaků anginy pectoris či srdečního infarktu.

Léčba bolesti sanice

Bolest sanice může být z ofouknutí či jiné banální příčiny, u které není nutná žádná léčba. Pokud však bolest sanice neustupuje, vyhledejte lékaře, nejčastěji jde o problémy se zuby, ale jak jsme si výše uvedli, jsou i další příčiny. Mějte především na paměti, že bolest sanice může poukazovat na nemoci srdce a s těmi byste si rozhodně zahrávat neměli.