Slepé střevo dokáže svou bolestivostí hodně potrápit a často je jediným řešením operativní zákrok. Jaká je bolest slepého střeva a co byste o něm měli vědět?

O slepém střevě

Slepé střevo představuje slepý výběžek, který spojuje tenké střevo a vzestupný tračník. Nachází se na pravé straně těla. Ovšem lidé často mylně považují za celé slepé střevo apendix, což je červovitý výběžek slepého střeva. Právě ten bývá při zánětu odstraňován.

O bolesti slepého střeva

Slepé střevo se projevu zpravidla náhlou bolestí břicha, která přechází od pupku do pravého podbřišku. U pacienta je typické bolestivost břicha na dotek. Z dalších příznaků si ještě uveďme nadýmání a plynatost, zácpu, ale také zrychlený tep, nechutenství či dokonce zvracení.

Zánět slepého střeva není vážnou zdravotní komplikací, ale pouze v případě, že je včas diagnostikován a léčen. V opačném případě může dojít až k prasknutí slepého střeva a dokonce i ke smrti pacienta.

Léčba slepého střeva

Pro správnou léčbu je nutná přesná diagnóza. Tu lékař provede na základě prohmatání a proklepání břicha provádí se i zobrazovací a laboratorní metody. I rozbor krve ukáže na zánět.

Lékař také zváží, zda přistoupí ke konzervativní léčbě či k operaci. Konzervativní léčba spočívá k uklidnění zánětu. K tomu přispívá klid na lůžku, chladivé obklady i dieta.

Pokud konzervativní léčba nezabere, nebo pacientovo potíže jsou akutní a silné, přistupuje se k operaci v celkové anestezii. Ta může být provedená laparoskopicky či klasicky řezem. Po operaci je třeba dodržovat dietu.

Operace není náročná, ale mohou nastat pooperační komplikace. Jsou jimi srůsty. Někdy dokonce způsobují špatnou průchodnost střev a u žen jsou jednou z příčin neplodnosti.