Bolest ucha je velmi nepříjemná a obvykle se pojí se zánětem středního ucha. Nejčastěji se objevuje u dětí. Jakou jim poskytnou první pomoc, než se vydáte k lékaři?

Zánět středního ucha jako příčina bolesti ucha

Zánět středního ucha postihuje především malé děti. Obvykle je komplikací virového onemocnění či vleklé rýmy. Jde o infekci, která proniká z nosu a hltanu do středního ucha. Zánět středouší má za následek hromadění hlenu či hnisu a právě to vyvolává velké bolesti.

Zánět středního ucha se projevuje kromě bolesti i teplotou a objevit se může průjem, zvracení či zhoršený sluch (zalehnutí uší či hučením v nich), bolest hlavy a výtok z ucha.

Z dalších příčin bolesti ucha si ještě uveďme infekci vnějšího zvukovodu, blokádu ušním mazem, nachlazení či barotrauma (fyzické poškození tkání dané rozdílem tlaku mezi dutinami a okolním prostředím.

První pomoc při bolesti ucha

První pomoc při bolesti ucha se odvíjí dle konkrétního problému a jeho intenzity. Určitě byste měli vyhledat doktora. Pokud však problém není tak intenzivní, je třeba noc a vy chcete k lékaři až ráno, je třeba nasadit první pomoc v domácích podmínkách.

Obvykle tyto problémy trápí děti, takže si uvedeme první pomoc při bolesti ucha u dětí. Vhodné je podat dítěti nosní kapky. Měly by zatéci až do krku a dostat se tak k bolavému uchu. Pro zmírnění bolestí se podávají léky proti bolesti a může pomoci i ledová obklad přikládaný na kost za uchem. Ulevíte dítěti od bolesti a zároveň obklad potlačuje zánět v uchu.