Bolí vás ušní boltec? Pojďme se podívat na obvyklou příčinu její bolesti. Jaké další bolesti uší vás mohou „potkat“?

Ušní boltec

Ušní boltec je chrupavčitý útvar tvořící součást vnějšího ucha. Jen lalůček neobsahuje chrupavku. Tato část visí z ušního boltce.

Kromě vnějšího ucha ještě rozlišujeme střední a vnitřní ucho. Vnější ucha se kromě boltce skládá z vnějšího zvukovodu a bubínku. Funkcí ušního boltce je směřování akustických vln do zvukovodu.

Zánět ušního boltce jako příčina jeho bolesti

Zánět ušního boltce se projeví zarudnutím a případným otokem na zevní ploše boltce. Jde o zánět kůže, který může mít různé příčiny. Kromě zarudnutí a otoku se může projevovat šupinkovitou kůží, svěděním, tvorbou skvrn atd. Záleží na tom, o jaký jde zánět. Dermatitida se může projevit kdekoliv na kůži, nejen na ušním boltci.

Komplikovaný zánět kůže boltce může přejít k zánětu chrupavky. Utvoří-li se nad tímto místem absces, odstraňuje se chirurgicky. Při odumření chrupavky vzniká deformity boltce.

Bolest ušního lalůčku

Pokud je bolest směřována do ušního lalůčku, může být na vině zánět kůže (kontaktní dermatitida). Ta vzniká alergií na náušnice a zánět se také může projevit, je-li píchnutí lalůčku provedeno špatně či dostane-li se do vpichu infekce. Další nemocí ušního lalůčku jsou epidermoidní cysty, což jsou benigní nádory naplněné tekutinou. Mohou být i na dalších místech těla. Kvůli kosmetickému důvodu jsou někdy odstraňovány. Pokud se cysta zanítí, jsou pacientovi podávaná antibiotika.