Řekne-li se „bolest v epigastriu“ možná jako laik nebudete vědět, o jakou bolest se vlastně jedná. Pojďme si stručně popsat epigastrium a uvést příčiny jeho bolesti.

Co je epigastrium

Epigastrium neboli nadbřišek představuje horní část břicha mezi žeberními oblouky. V této oblasti břicha se nachází žaludek, slinivka břišní a část tlustého střeva.

Bolest v epigastriu a jeho příčiny

Bolest v epigastriu (nadbřišku) má různé příčiny. Jsou jimi například:

  • žaludeční vředy: Projevují se chronickými bolestmi v oblasti epigastria. Dojde-li k prasknutí vředu, objeví se prudká bolest a ztuhnutí břišní stěny. Bolest se může přesouvat i níže. Příčiny vředů jsou různé. Mohou být způsobené infekcí, nadměrnou produkcí některých hormonů, ale také za jejím vznikem může stát nevhodný životní styl související především s nadměrným stresem.
  • infekce trávicího traktu: Jedná se o různé záněty žaludku a střev. Mnozí znají tuto bolest v podobě střevní chřipky, obvykle způsobenou viry, ale výjimkou nejsou ani bakterie (snad nejznámější je salmonela).
  • cholecystitida: Jedná se o akutní zánět žlučníku. Příznakem jsou kolísavá bolesti, která přechází do trvalého rázu. Z dalších symptomů si uveďme horečku, třas, zvracení, povrchní dýchání atd. Rizikovým faktorem tohoto onemocnění jsou žlučové kameny, které zabrání průchodu žluči.
  • rakovina slinivky břišní: Bolest v epigastriu se objevuje především v pokročilém stadiu a souvisí s prorůstáním nádoru. Jde o velmi silnou bolest. Z dalších příznaků to je především nechutenství a ubývání na váze.
  • další příčiny bolesti v epigastriu: Z dalších příčin si ještě uveďme pneumonii, apendicitidu, akutní infarkt myokardu, torzi sleziny, ileózní stavy atd.