Bolest v krku je častý symptomem, jenž může být příčinou různých zdravotních potíží. Jaké to jsou a jak si poradit s bolestmi v krku?

Bolest v krku a jeho příznaky

Bolest v krku není nemocí, ale příznakem. Rozlišujeme různé bolesti – škrábání, pálení, tupá bolest, pocit knedlíku v krku atd. Při bolesti v krku je často krk zarudlý, pacientovi se hůře polyká, chraptí a má zvětšené krční uzliny.

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku může mít mnoho příčin. Nejčastěji jde o různé bakteriální a virové infekce, které se zvlášť v určitých obdobích snadno šíří, takže se jimi nakazí velké množství lidí. Virové infekce zpravidla způsobují menší bolesti v krku, bakteriální větší.

Viry a bakterie však nejsou jedinými příčinami. Bolest v krku znají i alergici a případně i kuřáci, kteří si častěji stěžují na škrabání v krku. Podráždění krbku a jeho bolesti také někteří pociťují v zimě, kdy je sliznice citlivější na střídání teplého a studeného vzduchu. Závažnou příčinou bolesti v krku může být také nádor. Některé bolesti krku jsou psychosomatické.

Léčba bolesti v krku

Lékaře byste měli vyhledat, máte-li delší dobu silnou bolest v krku, a pokud se objevují ještě další doprovodné znaky, např. ztížené dýchání a polykání, bolest v uchu, horečka atd.

Bolest v krku se léčí podle její příčiny. Infekce bakteriálního původu se léčí předepsanými antibiotiky. Na různé bolesti v krku seženete v lékárně rozmanité volně dostupné léky a vitamíny.

Trpíte-li častějšími bolestmi v krku či jste-li často nemocný, přistupte k celkovému posílení imunitního systému. I na něj najdete mnoho volně dostupných přípravků. O jejich vhodnosti se můžete poradit se svým lékařem i lékárníkem.

Při častějších bolestech v krku je dobré používat zvlhčovač vzduchu, hodně pít a vyhýbat se zakouřeným prostorům.