Trápí vás bolest v pravém podbřišku? Pravděpodobně jde o zánět slepého střeva. Co je podbřišek a jaká další příčiny jeho bolesti mohou být?

Břicho a podbřišek

Břicho představuje spodní část trupu. V dutině břicha se nachází většina orgánů trávicí soustavy, ale také vylučovací a rozmnožovací. Kromě toho jsou v břišní dutině slezina, velké cévy a nervy. Podbřišek představuje spodní část břicha pod pupkem.

Nejčastější příčina bolesti v pravém podbřišku

Bolest v pravém podbřišku nejčastěji signalizuje zánět slepého střeva. U zánětu slepého střeva se kromě bolesti v pravém podbřišku objevují ještě nevolnosti, zvracení, snížená chuť k jídlu, zácpa, zvýšená teplota, zrychlený tep atd. Většinou zánět slepého střeva začíná nespecifikovanou bolestí kolem pupku, která se postupně přesouvá k pravému podbřišku.

Pokud máte tyto příznaky a vaše bolesti se stupňují, neměli byste návštěvu lékaře odkládat. Prasknutí zánětu ve slepém střevě může být vážnou komplikací, která v nejhorších případech končí i smrtí.

Zánět slepého střeva se často operuje, ale v některých případech lékaři volí konzervativní přístup spočívající v přísné dietě a ledových obkladech. Zánět se někdy podaří rozehnat.

Další příčiny bolesti v podbřišku

Bolest v podbřišku nelokalizované do jeho levé části může mít i další příčiny. Častěji se objevuje u žen a souvisí s různými gynekologickými problémy, ale také je jedním z příznaků předmenstruačního syndromu. Příčinou však mohou být i záněty vaječníků a dělohy či cysty na těchto orgánech.

Signalizuje však i různé střevní záněty, např. Crohnovu nemoc, ulcerózní kolitidu či divertikulitidu, což je zánětlivé onemocnění tlustého střeva. Toto zánětlivé onemocnění se projevuje také stolicí s příměsí krve, poruchami vyprazdňování, nadýmáním, zácpou, plynatostí atd.