Bolest zad má různé příčiny. Některé jsou nezávažné, jiné mohou být příznakem vážné nemoci a dokonce i rakoviny. Proto nikdy dlouhotrvající bolest zad nepodceňujte.

O bolestech zad

Bolesti zad představují častý zdravotní problém. Mnohdy jsou příčinou špatných životních návyků a patří tak mezi civilizační choroby. Bolesti zad můžeme dělit na akutní a chronické. Nejčastěji lidé trpí bolestmi krční a hrudní páteře, ale postihuje i další části páteře – hrudní, křížovou či kostrční. Ne vždy však bolest zad souvisí s páteří. Může vycházet ze zdravotních problémů nějakého vnitřního orgánu.

Rakovina jako příčina bolesti zad

Rakovina je jednou z nejzávažnějších příčin bolesti zad. Objevuje se především u rakoviny mající nádory v oblasti páteře. Může jít o různé bolesti zad. Často jsou velmi silné a mnohdy vystřelují do nohou. Nádory v oblasti páteře mohou být zhoubné i nezhoubné. Nejčastěji se objevují v oblasti bederní páteře. Nemusí to však být pravidlem.

Bolesti zad se objevují i u metastáz do kostí. Jsou v pokročilém studiu četných druhů rakovin – rakovina plic, prostaty, štítné žlázy, prsou, ledvin atd.

Další příčiny bolesti zad

Pokud vás bolí záda, nemusíte se hned obávat nejhoršího. Bolest zad má mnohé příčiny a ne všechny poukazují na závažnou nemoc. Problematické může být špatní držení těla. Lidé jsou zvyklí se hrbit, sedět často u počítače či za volantem a k bolesti zad kvůli špatnému držení těla přispívá i nevhodná obuv. Bolest se objevuje i při nedostatečné či nadměrné pohybové aktivitě.

Mezi další příčiny bolesti zad patří různé degenerativní změny na páteři způsobené skoliózou, artrózou, zlomeninami atd.

Jinými příčinami jsou obezita, záněty močových cest, porucha nervů a bolest není výjimkou také u těhotných žen.