Bolest zad je jednou z nejčastějších bolestí, které člověk pociťuje. Přibližme si ji společně s nastíněním příčin bolestí zad a její léčbou.

O bolesti zad

Bolest zad dělíme na akutní či chronickou. Akutní bolest většinou odezní po několika dnech a nemá tendence se vracet. Chronické bolesti jsou často způsobené degenerativními změnami páteře. Může docházet k neustálému zhoršování.

Bolesti zad se mohou týkat různých částí páteře. Nejčastěji se bolest lokalizuje do krční či bederní páteře. Nejsilnější bolesti zad souvisí se závažnými úrazy páteře nebo s nádory.

Příčiny bolesti zad

Příčin bolesti zad je velké množství. Uveďme si alespoň některé:

  • špatné držení těla: Jde o problém mnohých lidí, které mají sedavé zaměstnání, tráví hodně času u počítače či za volantem, ale příčinou je někdy i nevhodná obuv.
  • obezita: Záda jsou oporou těla. U obézních lidí jsou záda hodně namáhaná, proto bolí.
  • zánět močových cest: Tuto příčinu poznáte podle dalších příznaku. Patří mezi ně časté a bolestivé močení, tmavší moč atd.
  • řídnutí kostí: Nejenže ho doprovází bolesti zad, ale i dalších kostí a dotyčný je více ohrožený zlomeninami.
  • nedostatečná fyzická aktivita: Člověk by se měl pohybovat a záda protahovat. Nebezpečný jej však i nadměrný či nesprávný pohyb.
  • těhotenství: Často se v těhotenství objevuje bolesti zad. Silnější bolesti by žena měla konzultovat se svým gynekologem.
  • další příčiny: Mezi další příčiny bolesti zad patří různé zlomeniny, vypjaté emoce a stresy, artróza, porucha nervů atd. Bolest zad může být však druhotnou potíží a poukazovat i na některá závažná onemocnění.

Prevence bolesti zad

Nejlepší je bolesti zad předcházet. Zaměřte se proto na vhodnou prevenci. Základem je nácvik správného držení těla a volba vhodných cviků (plavání, protahování, ale i samotná chůze). Nepodceňuje ani výběr vhodné matrace, roštů a židle, zvlášť pokud trávíte hodně času počítače.