Zřejmě nikomu se nevyhne občasná bolest páteře. Na různé bolesti nejvíce trpí bederní páteř. Jaké příčiny může bolest páteře mít?

Bederní páteř

Bederní páteř je část páteře mající pět obratlů. Kromě bederní páteře rozlišujeme ještě páteř krční, hrudní, bederní křížovou a kostrční. Bederní páteř patří mezi nejnamáhavější části páteře. Proto mnoho lidí trpí její bolestí, ať už akutní či chronickou.

Příčiny bolesti bederní páteře

Mezi nejčastější příčiny bolesti bederní páteře patří:

  • nezdravý životní styl: Týká se především špatného držení těla, nevhodného sezení a používání nekvalitních matrací. Odstranit tuto příčinu je v moci každého člověka.
  • nemoci močových cest: Projevují se kromě bolesti bederní páteře především pálením při močení, častějším močením a někdy i vysokou teplotou.
  • problémy s ledvinami: Jsou různě závažné. S vážnějšími záněty ledvin může pacient skončit na kapačkách v nemocnici.
  • dolní zkřížený syndrom: Jedná se o svalovou nerovnováhu. Projevuje se zkrácením a ochrnutím svalstva ovlivňujících bederní páteř.
  • gynekologické potíže: Jde o různá gynekologická onemocnění, ale také se bolest bederní páteře objevuje v těhotenství či během premenstruačního syndromu.
  • lumbago: Lidé ho znají pod názvem houser či ústřel. Je způsobený zvedáním těžkých břemen, ale také je následkem prochladnutí či virózy.
  • další příčiny: Z dalších příčin bolesti zad si uveďme prochladnutí, dlouhotrvající intenzivní stres, vyhřezlá ploténka, různé nádory v oblasti bederní páteře atd.

Kdy navštívit lékaře

Jak jsme si napsali v úvodu, bolest bederní páteře je dost častá a není vždy nutné hledat vyhledat lékaře. Některé bolesti nesignalizují nic vážného. Pokud však bolesti bederní páteř dlouhou dobu či jsou spojené i s dalšími zdravotními komplikacemi, návštěvu lékaře neodkládejte. Některé příčiny mohou být vážné.