Běžným bolestem svalů po cvičení či při chřipce se nevyhne nikdo. Jaké mohou být další příčiny a jak účinně bojovat proti bolesti svalů.

O bolesti svalů

Svaly představují orgány, které nám umožňují aktivní pohyb. Jednotlivé svaly jsou ze svalové tkáně a tvoří svalovou soustavu. Rozlišujeme příčně pruhované svalstvo (kosterní svaly), hladké svalstvo (svaly orgánů) a srdeční svalovinu.

Víte-li, že jste svaly namáhali, jejich bolest není známka žádné nemoci a zřejmě vás ani nepřekvapí. Horší je pokud se objevuje bez zjevné příčiny, přetrvává či se dokonce stupňuje.

Příčiny bolesti svalů

Bolesti svalů (myalgie) mohou mít různé příčiny. Nejčastěji si je způsobujeme sami dlouhodobým přetěžováním určité skupiny svalů. Rozlišujeme akutní bolesti svalů či chronické.

Kromě přetěžování však mohou být bolesti svalů způsobené různými nemocemi. Asi všichni znají bolest svalů při chřipce, angíně atd.

Mezi vážnější příčiny paří i revmatické onemocnění, konkrétně fibromyalgie (známějším pojmem chronický únavový syndrom). Příčiny této nemoci nejsou úplně jasné.

Bolesti svalů se mohou objevit také při nedostatku některých minerálů, především draslíku, ale i při užívání některých léků – statinů (léky proti cholesterolu).

Jak na bolest svalů

Pokud se rozhodnete sami řešit bolest svalů, měli byste předem vyloučit jinou příčinu než z namožení. Pokud by byla bolest svalů jen symptomem jiné nemoci, je nutné se prvotně zaměřit na ni.

Na bolest svalů po námaze efektivně pomáhá horká sprcha, ledové obklady, ale třeba také koupel v solném roztoku. Samozřejmě se také lidem s namoženými svaly doporučuje klidový režim.

Chcete něco více, než je těchto několik doporučení? Zeptejte se v lékárně. Existují různé prostředky na bolest svalů, které jsou zpravidla zaměřené na bolesti po sportovním výkonu.