Trápí vás bolestivá bulka v prsu? Vždy vyhledejte lékaře. Nemusíte se bát, že by hned příčina byla vážná, vyloučit se to však bez vyšetření bohužel nedá.

Rakovina prsu

Když se řekne bulka v prsu, často první, co ženy s hrůzou napadne, je rakovina. Nejdříve je nutné si říci, že rakovina se může projevit bolestivou bulku v prsou (u zánětlivé formy), ovšem nepřítomnost bolesti ji nevylučuje. Je totiž více druhů rakoviny prsu. Může dojít k nebolestivému zvětšení uzlin. Mezi příznaky karcinomu prsou patří výtok z bradavky, zvětšení prsu, zvětšené uzliny v podpaží a v oblasti klíční kosti, vytékání krve z bradavky.

U rakoviny prsu je více než žádoucí zaměřit se na prevenci v podobě mamografického vyšetření. Důležité je rovněž samovyšetřování prsou, i když to neznamená, že by mělo nahradit mamograf. Ne vždy touto cestou můžete rakovinu odhalit.

Další příčiny bulky v prsu

Pokud je bulka v prsu bolestivá, může se jednat o absces obsahující hnis.  Může se objevit u zánětu prsu. Častěji se objevuje u kojících žen. Kromě silné bolesti prsou se objevuje otok a žena také může dostat horečku. Z dalších příznaků to jsou únava či bolest hlavy. Někdy se však může zánět prsu objevit i u nekojících žen. Příčiny jsou různé.

Častou příčinou bulky v prsu je cysta, která bývá různě velká. Vzniká často jako důsledek hormonální nerovnováhy, tedy v těhotenství v době kojení, ale také před menopauzou.

Z tukové tkáně zase mohou vznikat lipomy. Ty nejsou nebezpečné. Obvykle se odstraňují chirurgicky. Nejde o náročný úkon.

Cysty a lipomy nejsou útvary, které by se objevovaly pouze v prsu. Mohou se vyskytnout na různých místech.