Chlamydie jsou do jisté míry nevyzpytatelné a způsobují různé potíže. Jejich příznakem jsou bolesti kloubů, ale pojí se i s jinými obtížemi.

Co jsou chlamydie

Chlamydie představují nepohyblivé bakterie parazitující uvnitř buněk. Způsobují u lidí i u zvířat různé onemocnění.

Chlamydie představují malé organismy vyskytující se v plicní formě (chlamydia pneumoniae) či v známější formě jako sexuálně přenosná nemoc (chlamydia trachomatis). Další forma chlamydií se objevuje v oku a její těžká forma může vést až k oslepnutí.

Chlamydie, bolesti kloubů a další příznaky

Chlamydie se projevují mnohými příznaky. Jedním z nich je bolest kloubů. Mnohdy jde o bolesti, které jedinec nepřipisuje chlamydiím. Hledá různé příčiny bolesti kloubů. Může si myslet, že se o něj pokouší chřipka či hledá mezi onemocněními souvisejícími s pohybovým aparátem.

A jaké jsou další příznaky chlamydií? Jejich záludnost spočívá v tom, že se nemusí projevovat žádnými příznaky. O to záludnější však může být průběh.

Nejčastějšími příznaky u žen jsou svědění a bolest v pochvě, pálení při močení, bolesti podbřišku, krvácení mezi periodami nebo po pohlavním styku.

Muži často pociťují bolest a svědění kolem močové trubice. Mohou mít i potíže při močení. Dalšími příznaky chlamydií u mužů jsou nateklá varlata, jež jsou bolestivé na dotek.

Léčba chlamydií

Nutné je zahájit včasnou léčbu, což vzhledem k tomu, že se někdy příznaky nemusí objevit, je dost obtížné. Máte-li podezření na chlamydie, vyšetření neodkládejte.

Ženy by měly mít na paměti, že běžné gynekologické vyšetření chlamydie neodhalí. Je nutné povést výtěr děložního krčku, u muže močové trubice, popřípadě se provádí také sérologická vyšetření. Samotná léčba chlamydií probíhá prostřednictvím antibiotik. Během léčby je nutná sexuální abstinence.