Snad každý někdy zažil bolest hlavy. Trpíte-li jí častěji, máte možná své osvědčené „triky“, co na bolest hlavy, ale možná je teprve hledáte. Pojďme si dát několik tipů.

Bolest hlavy

Bolest hlavy souvisí s různými nemocemi, ale také se objevuje po alkoholově náročném večeru, při stresu, nedostatku spánku atd.

Bolest hlavy může být:

  • primární: Vyznačují se tím, že mají neurologický nález. Hlavními příčinami jsou migréna (s aurou, bez aury, retinální migréna atd.) a tenzní bolesti hlavy.
  • sekundární: Jde o symptom související s nějakou jinou nemocí či úrazem. Jejími příčinami jsou úraz hlavy či krku, cévní postižení, nitrolebeční postižení, infekce, poruchy homeostatických mechanismů, duševní porucha, syndrom spánkové apnoe, meningitida atd.

Co na bolest hlavy

Na bolest hlavy může každému zabírat něco jiného. Záleží na tom, co ji způsobuje, ale i na dalších faktorech. Uveďme si alespoň několik příkladů, které vám mohou pomoci:

  • léky proti bolesti hlavy: Analgetika mohou pomoci od bolesti hlavy, ale neřeší příčinu. Není „velkým zlem“ tímto způsobem občas zmírnit bolest hlavy, ovšem je třeba si dát pozor na jejich nadužívání.
  • studený obklad: Pokud zažijete stres, v důsledku kterého vás bolí hlava, nebo máte kocovinu, studený obklad na čelo či do týla vás osvěží a poskytne úlevu.
  • dostatek tekutin, čerstvého vzduchu a spánku: Často za bolestí hlavy stojí nedostatek tekutin, čerstvého vzduchu a spánku. Proto si hlídejte pitný režim, pravidelně větrejte (doma i v práci) a dbejte o svůj spánek, který by měl být ideálně osm hodin. Vhodné je chodit spát každý den přibližně ve stejnou dobu.
  • relaxace: Opět platí pro případ, kdy bolesti hlavy jsou způsobené hlavně stresem či jiným psychickým přetěžováním. Najděte si vhodný koníček, který vás odreaguje – pro někoho to může být poslech hudby, pro jiné sport, pro další meditace.
  • akupresura: Jedná se o tlakovou masáž. Spoustu lidí s ní má pozitivní zkušenosti.
  • léčba dle lékaře: Neznáte-li příčinu bolesti hlavy, opakuje se často, je intenzivní či jinak brání kvalitě vašeho života, navštivte lékaře, který stanoví diagnózu a doporučí vám vhodnou léčbu.