Bolest zad je častým problémem, které mnohdy „doženou“ člověka k lékaři. Co je dobré vědět o bolesti zad a jaké jsou možné způsoby léčby?

Obecně o bolesti zad

Za bolestmi zad mohou stát různé příčiny. Mezi ty nejčastější patří špatní držení těla, ochabnutí zádových a břišních svalů, sedavé zaměstnání, jednostranná či nadměrná zátěž, nedostatečná či naopak nadměrná fyzická aktivita, ale i ta prochladnutí či stres.

Bolesti zad mohou být specifické či nespecifické. Specifické se projevují různými patologiemi souvisejícími s páteří. Řadíme sem výhřez ploténky, spinální stenózu, zlomeniny, zánětlivá či nádorová onemocnění a další.

Větší počet pacientů má však nespecifické bolesti zad, což znamená, že zde není jasná patologie, která se odhalí při využití zobrazovacích a dalších vyšetřeních. Bolesti zad se dělí ještě podle dalších parametrů.

O infuzích na bolest zad a dalších způsobech léčby

Nitrožilní infuze na bolest zad je jedním z konzervativních léčebných postupů. Infuze se podávají s analgetickými, protizánětlivými, protiotokovými a případně dalšími léky. Tato léčba poskytuje dočasnou úlevu v podobě zmírnění příznaků.

Z dalších možností konzervativní léčby bolesti zad si ještě uveďme klid na lůžku, který může pomoci s méně závažnými potížemi. Dále to je fyzikální terapie (správné potahování a stabilizační cvičení pod vedením fyzioterapeuta), obstřiky a z alternativních metod si uveďme akupunkturu (neléčí však samotnou příčinu). Pokud selžou konzervativní přístupy, je třeba zvážit operaci zad.

Preventivními opatření proti bolestmi zad jsou protahovací cviky, vyhýbání se nadměrné a jednostranné zátěži, mírné sportování, spánek na kvalitních matracích atd.