Není angína jako angína. Angína pektoris není na rozdíl od „klasické“ angíny onemocnění, které pociťujeme v krku. Je vážnější, postihuje srdeční sval. Pojďme si toto onemocnění přiblížit více.

Co je angína pektoris

Angína pektoris patří mezi akutní formy ischemických srdečních chorob.  Jde o onemocnění postihující zásobování srdečního svalu kyslíkem. Následkem toho se svalovina špatně stahuje, což omezuje pumpování krve do organismu. To se projevuje především při větší fyzické zátěži.

Rozlišujeme tři základní typy angíny pektoris – chronická stabilní, nestabilní a vazospastická (tento typ není tak častý).

Jak bolí angína pektoris

Na angínu pektoris vás upozorní ostrá pálivá či svěravá bolest soustředěná v oblasti za hrudní kostí. Výjimkou není ani postupné šíření bolesti do oblasti levého ramene a dále i do prstů na levé ruce.

Bolest může dále vystřelovat do předloktí, krku, dolní čelisti a projevuje se také vysokým krevním tlakem, bledostí a pocitem na zvracení.

Pro anginu pectoris jsou charakteristické záchvaty. Mohou trvat až 15 minut a jsou velmi nepříjemné. Kromě výše zmíněných příznaků se postižený potí, trpí dušnosti a má pocit, že omdlí.

Diagnostika a léčba angíny pektoris

K diagnostice angíny pektoris slouží elektrokardiogram, zátěžové testy, koronarografie a případně další vyšetření. Někdy se doplňují analgetika, anxiolytika, železo, antihypertenziva a existují i další typy neinvazivní léčby.

Následně podle toho se volí léčba spočívající v medicínské terapii a režimovém opatření. Z léků jsou to především léky na zlepšení vlastností koronárních cév. Mezi režimová opatření patří zaměření se na zdravější životní styl, snížení váhy. Důležité je nekouřit, snížit příjem tuků a solí a držet se v dobré kondici.