Říká se, že naraženina často bolí delší dobu než zlomenina. Co je to vlastně naraženina a jak dlouho nás může bolet?

Co je to naraženina

Naraženina vzniká nejčastěji při pádu či úderu o nějaký předmět či překážku. Obecně je tedy příčinou tupé působení síly na určitý okrsek tkáně. Narazit si můžeme ruku, nohu, záda, kostrč…Zkrátka jakoukoliv část těla.

Pokud dojde k silné naraženině, měli byste vyhledat lékaře, který vyloučí zlomeninu, nejčastěji pomocí rentgenu. V některých případech totiž jako laik hůře rozeznáte, o jaký typ zranění jde. Půjde-li o zlomeninu, kterou vyhodnotíte jako naraženinu, může být následkem špatně srostlá kost. To se pak obvykle řeší tím, že je třeba kost znovu zlomit a nastavit do takové polohy, aby následně srostla správně.

Naraženina představuje zavřené poranění, u kterého zůstává kůže neporušená. Po naraženině dotyčnému často vznikne modřina (podkožní krevní výron). Dochází totiž ke krvácení do tkáně. Zpočátku je modřina tmavě červená, fialová až černá. Postupně světlá a mění svou barvu v zelenkavou a žlutou.

Naraženiny obvykle vznikají při sportu či jiných aktivitách, ale i běžných domácích činnostech atd.

Zpravidla není naraženina vážným zraněním a nevyžaduje žádnou specifickou léčbu. Pacientovi se doporučuje být v klidu, případně ledovat, mazat gely s uklidňujícím efektem, případně vám může dát lékař další doporučení podle toho, o jakou část těla jde.

Bolest naraženiny

Jak jsme si uvedli v úvodu, naraženina někdy bolí delší dobu než zlomenina. To, jak dlouho bolí, se odvíjí od naraženého místa, ale také o síle naražení. Obvykle je bolest cca 2 – 3 týdny. Kromě bolesti je častým příznakem naraženiny otok.